প্ৰথম মোবাইলৰ উদ্ভাৱন কোনে আৰু কত কৰিছিল?

 


নমস্কাৰ বন্ধুসকল, স্বাগতম। আজিৰ পোষ্টটোত, আমি আপোনাক ক'বলৈ গৈ আছোঁ যে প্ৰথম মোবাইলৰ উদ্ভাৱন কোনে আৰু কত কৰিছিল।

যদি আপুনি জানিব বিচাৰে, তেন্তে আৰম্ভণিৰ পৰা শেষলৈ এই পোষ্টটো পঢ়ক। বন্ধুসকল, মই আশা কৰোঁ আপুনি আজি এই পোষ্টটো ভাল পাব। গতিকে আৰম্ভ কৰোঁ আহক, বন্ধুসকল।

গতিকে আজি আমি আপোনাক এই পোষ্টটোত ক'বলৈ গৈ আছোঁ, ম'বাইল সম্পৰ্কীয় সকলো তথ্য, যিহেতু আমি জানো যে আজি সকলোৱে মোবাইল ব্যৱহাৰ কৰে, কিন্তু বেছিভাগ মানুহে ইয়াৰ বিষয়ে নাজানে, কোনে প্ৰথমে ম'বাইল টো তৈয়াৰ কৰিছিল আৰু কেতিয়া।

যদি আমি বা আপুনি মোবাইল ব্যৱহাৰ কৰোঁ, তেন্তে আমি এইটোও জানিব লাগিব যে কোনে ম'বাইলটো উদ্ভাৱন কৰিছিল, কিয়নো বহুসময়ত মানুহে এনে প্ৰশ্ন কৰে, আৰু এনে প্ৰশ্নৰ উত্তৰ আমাৰ সকলোৰে বাবে অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ।

ম'বাইল ফোন কোনে উদ্ভাৱন কৰিছিল?

১৯৭৩ চনৰ ৩ এপ্ৰিলত বিশ্বৰ প্ৰথম টো মোবাইল আৱিষ্কাৰ কৰা হৈছিল, ম'বাইলটো আমেৰিকান অভিযন্তা মাৰ্টিন কুপাৰে আৱিষ্কাৰ কৰিছিল, প্ৰথম টো মোবাইল বহুজাতিক টেলিকমিউনিকেচনৰ মটৰোলাই নিৰ্মাণ কৰিছিল।

ভাৰতত মোবাইল ফোন কেতিয়া আহিছিল?

ভাৰতত প্ৰথম মোবাইল Motorola DynaTAC 8000X  তৈয়াৰ কৰাৰ ১৩ বছৰ পিছত আহিছে। টেলিকম সেৱা সম্প্ৰসাৰণৰ বাবে, 1997 চনত ভাৰতত টয় (টেলিকম ৰেগুলেটৰী অথৰিটি অফ ইণ্ডিয়া) স্থাপন কৰা হৈছিল আৰু ভূপেন্দ্ৰ কুমাৰ মোডীৰ কোম্পানী মোডী টেলষ্ট্ৰাই প্ৰথমে ভাৰতত মোবাইল সেৱা আৰম্ভ কৰিছিল আৰু কোম্পানীটোক বৰ্তমান স্পাইচ নাম দিয়া হৈছিল।

ম'বাইলৰ সৈতে সম্পৰ্কিত কিছুমান আচৰিত তথ্য

•2012 চনত, প্ৰতিদিনে 340,000 তকৈও অধিক এপল ফোন বিক্ৰী হৈছিল, যাৰ অৰ্থ হৈছে প্ৰতি ছেকেণ্ডত 4 টা আইফোন বিক্ৰী হৈছিল।

•ভাৰতৰ 90% লোকে ইণ্টাৰনেটত ফেচবুক, ইউটিউব, হোৱাটছএপ আৰু ইনষ্টাগ্ৰাম আটাইতকৈ বেছি ব্যৱহাৰ কৰে।

•যেতিয়া 1983 চনত প্ৰথম মোবাইল আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ বজাৰলৈ আহিছিল, ইয়াৰ মূল্য 4,000 ডলাৰতকৈ অধিক আছিল।

•আপুনি নিশ্চয় বিশ্বৰ সৰ্বাধিক বিক্ৰী হোৱা নকিয়া 1100 ফোনটো কিনিছে বা দেখিছে। এই ফোনটো মাত্ৰ ৫ বছৰত ২৫ কোটিতকৈ অধিক ছেট বিক্ৰী হৈছিল।

•ভাৰতত প্ৰতি মাহে প্ৰায় ৬০ মিলিয়ন মোবাইল হেণ্ডছেট বিক্ৰী হয়।

মই আশা কৰোঁ আপুনি এই প্ৰবন্ধটো পঢ়ি লাভান্বিত হ'ব।  যদি আপুনি এই প্ৰবন্ধটো পঢ়ি ভাল পালে আৰু নতুন কিবা শিকিবলৈ পালে, তেনেহ'লে ইয়াক আপোনাৰ বন্ধুবৰ্গৰ সৈতে ভাগ বতৰা কৰিবলৈ নাপাহৰিব।

Previous Post Next Post

Contact Form