কেলকুলেটৰ কোনে আৰু কেতিয়া উদ্ভাৱন কৰিছিল?

 নমস্কাৰ বন্ধুসকল, আজি আমাৰ পোষ্টত, আমি আপোনাক ক'ম কেলকুলেটৰ কোনে উদ্ভাৱন কৰিছিল? যিটো বিশেষকৈ গণিতজ্ঞ আৰু বিজ্ঞানত এই বিষয়ত ব্যৱহাৰ কৰা হয়।



কম্পিউটাৰৰ আগমনৰ আগতে কেলকুলেটৰৰ ব্যৱহাৰ যথেষ্ট প্ৰচলিত আছিল, কিন্তু আধুনিক সময়তো আপুনি ইয়াক বহু ঠাইত ব্যৱহাৰ কৰা দেখিব। আজিও, আটাইতকৈ সৰু গণিতৰ বিষয়, অৰ্থাৎ লেনদেন কৰোঁতে কেলকুলেটৰ ব্যৱহাৰ কৰা। বৰ্তমান সময়ত, আজি কেলকুলেটৰৰ প্ৰণালীটো কম্পিউটাৰ, লেপটপ, ম'বাইল ফোনত অন্তৰ্নিহিত। 


আপুনি জানেনে যে আজি আমি ব্যৱহাৰ কৰি থকা কেলকুলেটৰটো 1642 চনত সৃষ্টি কৰা হৈছিল। অৰ্থাৎ প্ৰায় 400 বছৰ পুৰণি। 


কেলকুলেটৰ কি?

কেলকুলেটৰ হৈছে এক ইলেক্ট্ৰনিক ডিভাইচ অৰ্থাৎ এটা সৰু ডিভাইচ যি ইয়াৰ ব্যৱহাৰকাৰীক গণিতজ্ঞ নম্বৰৰ সাংখ্যিক সঞ্চালন প্ৰাপ্ত কৰে।


কেলকুলেটৰে কেনেদৰে কাম কৰে?

কেলকুলেটৰৰ আভ্যন্তৰীণ প্ৰণালীত চিপৰ দৰে দেখা ইণ্টিগ্ৰেটেড চাৰ্কিট থাকে, এই বৰ্তনীবোৰ ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ সৰু ট্ৰেঞ্জিষ্টৰ ব্যৱহাৰ কৰে। ই চাৰিও প্ৰকাৰৰ সাংখ্যিক কাৰ্যযেনে যোগ, বিয়োগ, পূৰণ আৰু হৰণ উপৰিও শতাংশ গণনা কৰে। কেলকুলেটৰটো বেছিভাগ বেটাৰীত চলে। বেটাৰিটো নিয়মীয়া এচি এডাপ্টাৰ বা সৌৰ কনভাৰ্টাৰৰ জৰিয়তে ৰিচাৰ্জ কৰিব পাৰি।


কেলকুলেটৰটো কোনে উদ্ভাৱন কৰিছিল?

প্ৰথম যান্ত্ৰিক কেলকুলেটৰটো 1642 চনত ফৰাচী বিজ্ঞানী ব্লেজ পাস্কেলৰ দ্বাৰা নিৰ্মাণ কৰা হৈছিল। 19 বছৰ বয়সত, তেওঁ এই ডিভাইচটো নিৰ্মাণ কৰিছিল। এই কেলকুলেটৰত, কেৱল তিনিটা সাংখ্যিক কাৰ্য যেনে সংযোজন, ভাঁজ আৰু বিয়োগ কৰিব পাৰি। এই কেলকুলেটৰত, তেওঁলোকে ইণ্টাৰলকিং গিয়াৰ ব্যৱহাৰ কৰিছিল, যাক আমি টেলিফোনত ডায়েল কৰাৰ দৰে নম্বৰ ডায়েল কৰিব পাৰোঁ, আৰু যেতিয়া আপুনি ইয়াক গণিতজ্ঞ কৰিছিল, আপুনি ইয়াৰ উইণ্ডোত গণনা টো দেখিছিল।


1694 চনত লাইবনিজ নামৰ জাৰ্মান আৱিষ্কাৰকজনে এই কেলকুলেটৰত কিছু পৰিৱৰ্তন এনেদৰে কৰিছিল যেন ই এতিয়া ভাঁজটো বিভাজন কৰিব পাৰে।


কেলকুলেটৰৰ ইতিহাস কি?

ব্লাছ পাস্কেলৰ আৱিষ্কাৰৰ আগতে, প্ৰথম এডিং যন্ত্ৰটো 1623 চনত সৃষ্টি কৰা হৈছিল, যাক গণনা ঘড়ী নাম দিয়া হৈছিল। এই সঁজুলিটো উইলহেল্ম স্কিক দ্বাৰা উদ্ভাৱন কৰা হৈছিল।


1773 চনত বিজ্ঞানী ফিলিপে প্ৰথম কাৰ্যকৰী কেলকুলেটৰ সৃষ্টি কৰে। ই কেলকুলেটৰৰ জৰিয়তে টাৰ্ড্ৰোম আৰু ঘড়ী গণনা কৰাত সহায় কৰিছিল।


1820 চনত, চাৰ্লছ জেভিয়াৰ থমাছে "আৰ্থ্ৰোমিটাৰ" নামৰ প্ৰথম যান্ত্ৰিক কেলকুলেটৰ সৃষ্টি কৰে, যি পিছলৈ যথেষ্ট সফল হৈছিল আৰু বৃহৎ পৰিমাণৰ বাণিজ্যিক ব্যৱহাৰৰ বাবে নিৰ্মাণ কৰা হৈছিল।


1954 চনত, অল ট্ৰেঞ্জিষ্টৰ কেলকুলেটৰ আইবিএম(IBM) কোম্পানীৰ দ্বাৰা সৃষ্টি কৰা হৈছিল আৰু এই কেলকুলেটৰটোৰ নাম IBM 608 ৰখা হৈছিল।


1961 চনত, গ্ৰেট ব্ৰিটেইনৰ বিজ্ঞানী বেল পাঞ্চে এটা ইলেক্ট্ৰনিক ডেস্কটপ কেলকুলেটৰ সৃষ্টি কৰে আৰু ইয়াক অনিতা এমকে-এইট নাম দিয়ে।


1967 চনত, টেক্সাছ ইনষ্ট্ৰুমেণ্ট কোম্পানীয়ে হেণ্ডেলড কেলকুলেটৰ সৃষ্টি কৰিছিল আৰু এই কেলকুলেটৰটোৰ নাম চিএএল টেক ৰখা হৈছিল আৰু ইয়াক কীবৰ্ডৰ পৰা গণনা কৰা হৈছিল, এই কীবোৰ্ডত 18 টা কী ব্যৱহাৰ কৰা হৈছিল।


1971 চনত, কেলকুলেটৰটো পকেটৰ আকাৰলৈ বিকশিত কৰা হৈছিল, য'ত সৰু ইণ্টিগ্ৰেটেড চিপ ব্যৱহাৰ কৰা হৈছিল আৰু একে সময়তে এই কেলকুলেটৰত এলইডি ডিচপ্লে স্থাপন কৰা হৈছিল। এই কেলকুলেটৰৰ মূল্য আছিল প্ৰায় $395 ডলাৰ, যিটো সেই সময়ত যথেষ্ট ব্যয়বহুল বিক্ৰী হৈছিল।


1974 চনত, প্ৰ'গ্ৰামিং কেলকুলেটৰটো বিকশিত কৰা হৈছিল, যাক এইচপি-65 নাম দিয়া হৈছিল, এই কেলকুলেটৰৰ জৰিয়তে, প্ৰগ্ৰামাৰসকলে 100 শাৰীৰ প্ৰ'গ্ৰাম এটা লিখিব পাৰে আৰু ইয়াৰ পৰা ৰেকৰ্ড বজাই ৰাখিব পাৰে। এই কেলকুলেটৰৰ মূল্য আছিল $795 ডলাৰ আৰু মহাকাশত ব্যৱহাৰৰ বাবে প্ৰেৰণ কৰা এইটো প্ৰথম কেলকুলেটৰ আছিল।


1985 চনত, কেচিঅ' নামৰ এটা কোম্পানীয়ে প্ৰথম গ্ৰাফিক কেলকুলেটৰ উদ্ভাৱন কৰিছিল আৰু 422 বাইট মেমৰি ষ্টোৰেজ আছিল য'ত 10 টা প্ৰ'গ্ৰাম ডাটা সংৰক্ষণ কৰিব পাৰি।


2003 চনত, টাচ স্ক্ৰীণ ফাংচন থকা প্ৰথম গ্ৰাফিক কেলকুলেটৰ মুকলি কৰা হৈছিল আৰু শ্বাৰ্প ইএল 9650 নাম দিয়া হৈছিল আৰু এই কেলকুলেটৰটো চাৰ্প কোম্পানীয়ে নিৰ্মাণ কৰিছিল। টাচ স্ক্ৰীণ কেলকুলেটৰৰ আগমনৰ সৈতে, পিছত ফোনটোত বহুতো পৰিৱৰ্তন কৰা হৈছিল।


কেলকুলেটৰৰ প্ৰকাৰ?

বৰ্তমান সময়ত বজাৰত আপুনি বহুপ্ৰকাৰৰ কেলকুলেটৰ বিচাৰি পাব, কিন্তু আটাইতকৈ জনপ্ৰিয় কেলকুলেটৰৰ বিষয়ে ক'লে, আজিৰ সময়ত চাৰি প্ৰকাৰ যথেষ্ট জনপ্ৰিয়:

1. Basic calculator 

2. Scientific Calculator

3. Graphic Calculator 

4. Financial Calculator 


1.মৌলিক কেলকুলেটৰ (Basic calculator )

এইটো কেলকুলেটৰ যিটো শিশুৰ পৰা ডাঙৰলৈকে সকলোৱে গণনা কৰিবলৈ ব্যৱহাৰ কৰে। ই চাৰিটা সাংখ্যিক কাৰ্যযেনে যোগ, বিয়োগ, পূৰণ আৰু হৰণ কৰাৰ উপৰিও শতাংশ গণনা কৰে।


2.বৈজ্ঞানিক কেলকুলেটৰ (Scientific Calculator)

ই হৈছে এক আগতীয়া স্তৰৰ কেলকুলেটৰ য'ত সাংখ্যিক কাৰ্যকলাপৰ উপৰিও, আপুনি একেটা কেলকুলেটৰত লগৰিথম, স্বৰলিপি, ভগ্নাংশ, পৰিসংখ্যা, মেট্ৰিক, ধ্ৰুৱক, একক পৰিৱৰ্তন, কেলকুলেটৰআদিৰ দৰে অন্যান্য প্ৰকাৰৰ ফাংচন পাব।


3.গ্ৰাফিক কেলকুলেটৰ (Graphic Calculator)

এই কেলকুলেটৰটো স্থাপত্য ক্ষেত্ৰৰ বাবে ডিজাইন কৰা হৈছে, ইয়াত আপুনি গ্ৰাফ জোখা, বাৰ চাৰ্ট, ভগ্নাংশ, পোলাৰ, পাই চাৰ্ট, লগৰিথম, ৰেক্টিংগুলাৰ, শিপা আৰু শক্তি, পৰিসংখ্যা আদিৰ দৰে এক আগতীয়া স্তৰৰ কেলকুলেটৰ পাব।


4.বিত্তীয় কেলকুলেটৰ (Financial Calculator)

এই কেলকুলেটৰটো বাণিজ্য খণ্ডৰ বাবে এক অতি উপযোগী গণিতজ্ঞ সঁজুলি অৰ্থাৎ একাউণ্ট। ইয়াত, আপুনি বহুতো ফাংচন পাব যেনে - নগদ প্ৰবাহ, সৰল আৰু চক্ৰবৃদ্ধি সূত, বহুতো উত্তৰ-সদৃশ অনন্য সুবিধা।


উপসংহাৰ

আমি আশা কৰোঁ আপুনি আমাৰ এই প্ৰবন্ধ কেলকুলেটৰ কোনে উদ্ভাৱন কৰিছিল তাৰ পৰা ভাল তথ্য পাইছে। আমি আমাৰ অসমীয়া শীৰ্ষ ৱেবছাইটত আপোনাৰ বাবে নতুন প্ৰবন্ধ আৰু পোষ্ট অনা অব্যাহত ৰাখিম। যদি আপুনি আমাৰ প্ৰবন্ধটো ভাল পাইছে, তেন্তে নিশ্চিতভাৱে আমাৰ এই পোষ্টটোত মন্তব্য আৰু ভাগ বতৰা কৰিব। এইটোৱে আমাক অধিক ভাল প্ৰবন্ধ লিখিবলৈ অনুপ্ৰাণিত কৰিব আৰু আমি পুনৰ এটা নতুন পোষ্টৰ সৈতে উপস্থিত থাকিম। শেষলৈকে এই প্ৰবন্ধটো পঢ়াৰ বাবে আপোনাক ধন্যবাদ।


Previous Post Next Post

Contact Form